DSC00527

گزارش برنامه کشیت

Posted on Posted in گزارش ها

به نام خالق زیباییها

همیشه تصویری که ما از کویر داریم مجموعه از عناصر است که با خاک و درخت نخل و خشکی همراه است. و فقط زمین است که در دوردست با خط آسمان به هم دوخته شده. حاشیه دشت لوت شامل مجموعه ای بی نظیر از عوارض بیابانی نظیر کلوت ها ، پهنه‌های وسیع ماسه و ریگ ،گندم بریان ، بزرگ‌ترین نبکاهای جهان  (تپه‌های شنی پوشیده از گیاه) ، پهنه های قشر نمکی ضخیم است  این دشت پهناور شامل سه قسمت است : لوت شمالی، لوت مرکزی و لوت جنوبی که هر کدام از این مناطق جغرافیایی با سطوح و خصوصیات ویژه ای از پوشش گیاهی و نوع خاک تشکیل شده اند.

روستای کشیت آخرین آبادی به کویر است که به لحاظ آبشارها یی که دارد  تجربه متفاوتی را از کویر می توان در آن بدست آورد. روستای کشیت در واقع چهره ای دیگر از کویر را مقابل چشمان ما قرار میدهد. کویر با خصوصیاتی که دارد در آن تصور آبشار یا دریاچه بسیار عجیب به نظر می آید که وجود آن در آخرین نقطه مسکونی در کویر از عجایب طبیعت گردی محسوب می شود.

 کشیت

جاده گلباف ما را به سمت روستای کشیت هدایت می کند،کشیت در ۹۰ کیلومتری گلباف قرار دارد و سطح ارتفاعش از دریا  ۴۰۰ متر است . با گذر از جاده ای پر پیچ و خم کوهستانی بسیار زیبا با منظره ایی از کوهها و عوارض طبیعی آن منطقه به روستای حرمک می رسیم، تقریبا در ۳۰ کیلومتری کشیت روستای حرمک قرار دارد که این روستا نیز با چشم اندازی از درختان نخل و ترکیبی از خانه های خشتی وبا داشتن آبشار و آب گرم ، مکانی بسیار بکر از لحاظ بوم گردی و طبیعت گردی محسوب می شود که ساکنین شهر کرمان عمدتا از آن بی خبرند.

11

روستای المقدسی آبادی کشیت کنونی است که در جنوب گلباف در کناره لوت قرار دارد . و چون زهکشی  دره نسک و آبهای حاصل از چند چشمه در دره کشیت جمع می شوند و به چاله پای کلوت میریزند . محل کشیت از لحاظ بهره گیری از رود آب مساعد است . به نسبت اراضی قابل کشت هیچ یک از آبادی های ناحیه گلباف به قدر کشیت از نعمت آب برخوردار نیست و محصول اصلی این منطقه خرماست .

  نام کشیت 

آثار نامشخص حاکی از قدمت زندگی در این محل است و نام کشیت مفهوم روشنی ندارد . شاید سابقه آن به دوره تسلط کوشانیها در مشرق ایران برسد و کشیت از کش و کج آمده است . کوشانیها : راجع به این مکان پیکار است که در آن اقوام گوشانی یا کشانی یا کاموس و اشگبوس و سپاهان ترک به جنگ ایرانیان آمده اند که بظاهر باید ناحیه شمالی زرنگا باشد که جزیی از امپراتوری کوانی ها بوده است . کوشانی های گذشته از ایالات شرقی ایران سیستان و بهری از کرمان را زیر نفوذ داشته اند و بعید نیست که اسم روستای کشیت در غرب دشت لوت از کش و کشانی آمده باشد و روستای دیگری بنام پشویه در شمال کشیت از ریشه پهتو و پختو و پشتو فرض شود و در مغرب گلباف آبادی کشیتو نیز از همین ریشه ها باشد.

22

   بافت تاریخی کشیت  

از بناهای مخروبه ولی بسیار معروف قبل از اسلام در ایران جاهایی است که قلعه دختر نام گرفته اند .

کشیت دارای بافت تاریخی منحصر به فردی است وجود قلعه ای تاریخی و نخلستان های اطراف این بافت ، حضور آب روان در پایین قلعه و تماشای  تصویر آسمان و زمین که در بی نهایت بهم میرسند ، تمام این ویژگی ها و چشم اندازها در کنار هم فضایی خیالی را بوجود آورده اند . در ابتدای دره تنگه درز است که این خرابه را قلعه دختر  گویند . در کشیت جز خرابه مذکور و تکه یک دیوار مخروبه چیزی از دوره پیش از اسلام بجا نیست که متاسفانه علاوه بر زلزله جاده عبوری روستا از وسط قلعه گذر کرده است و قسمتی از بافت آن را تخریب کرده است قلعه کشیت مربوط به دوره سلجوقیان است و این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت۲۱۵۰۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

   دریای کویر  

شاید تصور وجود یک دریا در کویر گرم و سوزان عجیب باشد ، کشیت در کنار تمام چشم اندازها و عناصر کویری ، دردل خود دریا دارد که این میتواند جاذبه ای شگفت انگیز برای طبیعت گردان باشد . به علت آب فراوان در این مکان مردمان محلی به آن دریا می گویند.

دره کشیت مملو از رودخانه و آبشارها کوچک و بزرگی است که از دیواره دره به داخل آن جریان دارد و در نهایت رودخانه ای از آب شیرین را در انتهای این دره زیبا تشکیل می دهند که به رویایی در کویر بیشتر شباهت دارد  این دره با داشتن پوشش گیاهی سبز و درختان نخل در دل زمین به طول ۳ کیلومتر و در بر داشتن دیواره هایی که از دل آن آب می جوشد با پوشش گیاهی خزه و نوعی سرخس و گل سنگ منظره ای بدیع و غیر قابل تصور را در کنار طبیعت خشک کویر ایجاد کرده است.

در انتهای مسیر دره آبشاری به طول ۱۲ متر وجود دارد که آب آن به دریا یا همان حوضچه می ریزد . این آبشار از عجایب کویر است که در فضایی پایین تر از سطح زمین قرار دارد و از دل زمین جریان دارد ، این پدیده مانند یک بهشت در میان کویر است و شبیه یک تصویر خیالی انسان را از دیدن چنین اکوسیستمی به حیرت در می آورد.

به گفته کارشناس میراث فرهنگی عمق حوضچه آبشار بسیار عمیق است و تاکنون اقدامی در راستای تعیین عمق آن صورت نگرفته است.

33

می توان شگفتی ها و راز و رمز کویر را در یک روز سرد از سال را با سفر به کشیت و با در نظر گرفتن حفظ طبیعت و محیط زیست تجربه کرد و همچنین گردشگران به هیچ عنوان بدون راهنما وارد کویر لوت نشوند و با کمک راهنما از کشیت به عنوان آخرین منطقه مسکونی بازدید کنند.

جالب  است بدانید که اولین دستگاه آب‌شیرین‌کن در استان کرمان در روستای کشیت
به دلیل پایین بودن کیفیت آب شرب در این روستا و بالا بود شوری آن، نصب و راه‌اندازی شد

44

و اما گروه ما : ۹۲/۱۲/۲۳ ساعت ۶ با سوار شدن مینی بوس وحرکت به سمت گلباف برنامه را آغاز کردیم . ساعت ۸:۳۰ وارد منطقه و با هماهنگی که راهنمای گروه آقای امین خلیلی  با بخشدار گلباف و دهیار کشیت و نیروی انتظامی  داشتند نیروی محترم انتظامی به بدرقه ما آمده و با لطف خود امنیت منطقه را برای ما مهیا ساختند . ساعت ۹ زیرسایه سارنخل های بلند صبحانه را صرف و به سمت بالا دست آب حرکت کردیم بعد از گذر از مناطق زیبا و دیدنی با همیاری دهیار محترم کشیت به سمت محل آبشار حرکت کردیم و ساعت ۱۱در کنار آبشار و دریای کشیت بودیم جای شما در هنگام شنا و ماهی گیری و فیش ماساژ در حوضچه بسیار خالی بود . بعد از صرف ناهار و بازدید از این موهبت الهی وگرفتن چند عکس یادگاری در ساعت۱۴:۳۰ به سمت مینی بوس روانه و ساعت ۱۵ طبق قرار قبلی با راننده در بالا دست به سمت کرمان روانه شدیم و ساعت ۱۷:۳۰ به کرمان رسیدیم و اینگونه بود که آخرین برنامه گروه مهرگان کرمان در سال ۹۲ به پایان رسید.

با تشکر ویژه از بخشدار محترم گلباف و نیروی محترم انتظامی و آقای قادری دهیار محترم کشیت و همچنین آقای امین خلیلی بعنوان راهنما و هماهنگ کننده.

همراهان: بکتاش خضرائی – محمد بهابادی – محمد حجت پور همتی – آرش افشار- امین خلیلی – علی علمدار

پریا، پریسا، پرینوش پدرام – اسرا خلیلی

  گزارش ازسرپرست برنامه: آرش افشار

تایپ : اسراخلیلی

تصاویر برنامه:

 

 

DSC00509 DSC00512 DSC00517

 کویر ، رودخانه ، نخلستان

DSC00519 DSC00523 DSC00527

 …

DSC00535 DSC00569

DSC_0003

ماهیگیری ، شنا ، طبیعت بکر

DSC_0014

 از کوالالامپور تا کشیت… Fish Massage

DSC_0017

 ماهیگیری موفق با کمترین امکانات…!

DSC_0020 DSC_0023

 نمایی زیبا از طبیعت بی نظیر منطقه

DSC_0026

 

کروکی و مختصات جغرافیایی منطقه :

 

 

1 2

 3 4

 

تهیه کروکی و مختصات جغرافیایی منطقه : بکتاش خضرائی

9 thoughts on “گزارش برنامه کشیت

 1. درود به سرپرست برنامه آرش عزیز
  هرچی از برنامه تعریف کنم کمه . برنامه فوق العاده بود با طبیعتی بی نظیر . جای دوستانی که نتونستن بیان یا کنسل کردند…http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif خیلی خالی بود . گزارش هم بسیار جامع و زیبا بود . مطمئنم مورد استفاده بسیاری از طبیعت گردان قرار میگیره. شاد باشید

 2. درووووووود بر آرش و اسرا عزیز و داداش گلش امین عزیز با سرپرستی بی نقصشونhttp://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif.جای دوستانی که خلوص نیت نداشتن کنسل کردن گلدون گذاشتیم.http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif.از بکتاش زحمتکشم ومحمد حسن عباسی عزیزم تشکر میکنمhttp://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif.بچها مچکریم

 3. با سلام
  اقا بکتاش ، مسیر ماشین رو تا ابشار هم داره؟و اینکه شرایط اقلیمی جوری هست که با آنی کوچولو بریم؟
  من از گزارش و اینکه با نیروی انتظامی هماهنگ کردین و…حس کردم که برای خانواده ها شاید محیط امنی نباشه؟

  1. درود بر شما ندا خانوم
   مسیر ماشین رو تا بالای آبشار داره اما جاده مناسب هر خودرو سواری نیست.فصل مناسب کشیت زمستان است لذا توصیه نمیکنم الان تشریف ببرید. چون منطقه بسیار کم تردد هست و جاده های فرعی زیاد داره جهت امنیت بیشتر بهتره علاوه به همراه داشتن راهنما با نیروی انتظامی هم هماهنگ کنید.موفق باشید

 4. سلام بچه های عزیز خوشحالم بهتون خوش گذشت جای بکریه این ومنم میدونم چون قبلا رفتم اما با شما ۱چیزدیگست …….خیلی دوست داشتم بیام اما قسمت نشددیگه….همیشه شادباشیدوسرزنده ……….به امیددیدارhttp://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif

 5. سلام
  منم استان هشتیم، کاش برا عیدو تعطیلات یه سایت، کانال یا مجله از همه گروهای طبیعت گرد استان داشتیم، برا بقیه استانا که هیچ برا منی که کرمانیم هم خیلی جالبه که اینجور جاها رو داریم.
  انشالله که موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت وارد کنید: *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif