IMG_20160610_205620

گزارش جنگل نوردی و طبیعت گردی

Posted on Posted in اخبار سایت, گزارش ها

به نام خدا

۱ – دریاچه نئور:دریاچه ای مابین شهر اردبیل و شهر خلخال در استان اردبیل واقع شده است.این دریاچه با ارتفاع۲۵۰۰متری از سطح دریا و عمق ۵متر و در ۴۸کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال در یکی از دره های کوهستان باغرو با مساحتی بالغ بر ۲۱۰هکتار شامل ۲دریاچه کوچک و بزرگ است که در فصل بهار به هم میپیوندند و دریاچه واحد را تشکیل میدهند.راه اصلی برای رسیدن به دریاچه پس از حدود۳۵کیلومتر از شهر اردبیل به سمت خلخال به روستای بودالالو میرسیم پس میبایست جاده ای بطول ۱۳کیلومتر را به سمت بالا ی کوه طی کرد و پس از گذر از کنار روستای عباس اباد در فاصله ی۸کیلومتری جاده و ۵کیلومتری دریاچه به دریاچه نئور میرسیم جاده ی کوهستانی برای رسیدن به این دریاچه اسفالت بوده ولی جاده دور دریاچه خاکی میباشد.

۲ – سوباتان:ییلاق سوباتان یکی از زیباترین مناطق ییلاقی کشور است که در۲۰کیلومتری ضلع غربی شهر لیسار از توابع شهرستان تالش در استان گیلان و۳۶کیلومتری شمال غرب شهر تالش و۱۹کیلومتری جنوب شرقی دریاچه نئور واقع شده است که از شرق به جنگلهای انبوه تالش و از شمال به رودخانه خروشان لیسار و از جنوب به مناطق ییلاقی اسبومار متصل است.در داخل و اطراف سوباتان گورستان های متعددی از هزاران سال پیش تا کنون وجود دارد که نشان از تاریخ وتمدن کهن این سرزمین دارد.در مرکز سوباتان حفره هایی وجود دارد که سیلاب های اطراف را در خود فرو میبرد و شاید به همین دلیل سوباتان به این نام شهرت پیدا کرده است.

ساری داشی یا سنگ زرد‚الچالق(پارک طبیعی درختان الوچه)‚ چمن زار طبیعی و وسیع بیده دشت‚غار طبیعی‚گنج خانه‚بازارچه سنتی‚نمایشگاه مردم شناسی عشایری‚چشمه باتمان بولاق بین سوباتان و اسبومار و ییلاقات بالادستی ساری بولاق و چم چمی و باغداگول(محل اقامت ایل شاهسون اردبیل)و دریاچه ی زیبای نئور از نقاط جالب و دیدنی این منطقه میباشد.این منطقه ییلاقی فاقد برق و گاز بوده وعلیرغم تغییرات بافت سنتی در مرکز سوباتان هنوز صد ها خانوار دامدار و عشایر به صورت سنتی و با حفظ فرهنگ بومی در سیاه چادر ها(پوری)و خانه های کاه گلی در روستاهای اطراف سوباتان  به شغل شریف دامداری مشغول هستند.ییلاق سوباتان هتل واقامتگاه رسمی ندارد و مردم خونگرم سوباتان در خانه های خود ازمسافران پذیرایی مینمایند.

۳ –جنگلهای لیسار: مسیر جنگلی سوباتان به لیساریکی از مسیرهای دسترسی به این ییلاق در گذشته بوده که امروزه کاملا متروک شده وجز گروه های حرفه ای کسی از ان تردد نمیکند طولانی بودن مسیر نبود هیچ امکانات رفاهی و اقامتی از جمله سختیهای این مسیر جنگلی است.این مسیر جز بخش کوتاهی از ابتدای ان سراسر پوشیده از درختان تنومند سرسبز استکه باعث بوجود امدن مناظر کم نظیر طبیعی و کاملا وحشی شده است.

۴- پارک جنگلی و ساحل گیسوم: یک منطقه گردشگری- ساحلی از توابع بخش پره سر شهرستان تالش در استان گیلان می باشد.این ساحل زیبا به واسطه یک راه اسفالته که از میان انبوهی از درختان عبور کرده به ساحل دریای خزر متصل میشود.در واقع راه رسیدن به این ساحل زیبا عبور از جنگلهای زیبای سرو  روستای دیناچال می باشد.

۵- قلعه تاریخی رودخان(قلعه هزار پله): رود خان نام قلعه ای است متعلق به دوران سلجوقیان که بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای زیبای رودخان ساخته شده و ۶/۲ هکتار مساحت و ۶۵ برج و بارو و دیواری به طول ۱۵۰۰ متر دارد که از مسیر اصلی و اسفالته ۲۵ کیلومتر تا فومن فاصله دارداین قلعه به قلعه هزار پله نیز شهرت دارد چرا که برای دسترسی به این قلعه که در ارتفاع ۷۱۵ متری از سطح دریا قرار دارد بایستی ۱۰۰۰ پله سنگی را طی کرد که تمامی این مسیر از ابتدا در میان انبوه درختان تنومند و سر به فلک کشیده قرار دارد.

 

باتوجه به شروع فصل بهارو لزوم اجرای  برنامه های جذاب طبیعت گردی ازهمان ابتدا به فکر اجرای برنامه ای خاص و متفاوت بودیپم که با مشورت و همفکری اعضا هییت مدیره گروه تصمیم به اجرای این برنامه در تاریخ ۹ خرداد لغایت ۱۵ خرداد گرفتیم.

برنامه ریزی و هماهنگی این برنامه با چالش های زیادی روبرو بود از جمله:

۱ – اطلاعات دریاچه نیور: این مسیر پیاده روی یکی از زیباترین مسیرهای پیاده روی کشور است که در اکثر سایتها و گزارش های موجود بیشتر به زیبایی و طبیعت بی بدیل منطقه پرداخته شده تا سختیها و دشواریهایش.در محل دریاچه نیور هیچگونه امکاناتی از قبیل سوپر مارکت،رستوران،سرویس بهداشتی، وجود ندارد.گروه هایی که قصد اجرای این برنامه دارند بایستی تمامی مایحتاج و لوازم سفر را  از قبل تهیه کنند.

۲ – اطلاعات مسیر نیور به سوباتان: در همه گزارش ها درجه سختی این مسیر، متوسط یا اسان ذکر شده است که در واقعیت این چنین نیست. ابتدای پیماش این مسیر از دریاچه که ارتفاعی حدود ۲۵۰۰ متر دارد، با شیبهای بسیار تند و تیز شروع شده و تقریبا نیمی از مسیر یعنی حدود ۴ الی ۵ ساعت ادامه پیدا میکند تا به ارتفاع ۳۰۵۰ برسید، بعد از ان شیب معکوس شده وادامه مسیر به سمت پایین طی میشود.اگر از قبل برای پیمایش این شیبهای تند اماده نباشید با مشکل روبرو خواهید شد.

۳ – انتخاب مسیر مناسب : مسیر خلخال به اردبیل و دریاچه نیور یک راه فرعی دو طرفه است که حتی افراد بومی  اطلاعات دقیقی از مسافت ها و فواصل زمانی در اختیار ما قرار ندادند. در اینجا تشکر میکنم از اقای ارش افشار عزیز که این مشکل را با راهنمایی و تجربه بالای خودشون رفع کردند و باغث شدن طبق برنامه ریزی قبلی و در زمان مناسب به محل مورد نظر برسیم.

۴ – راهنمای محلی مورد اعتماد:  یکی از مهمترین چالشهای برنامه ، پیدا کردن راهنمای قابل اعتماد و با تجربه بود  چرا که هیچکس از افراد گروه قبلا این مسیر را نرفته و لازم بود که از همان ابتدا از تجربیات راهنما استفاده کنیم.خوشبختانه اقای جلیلی راهنمای جوان و خوش اخلاق گروه ، با تجربه بالای خودشون از منطقه و مسیرپیمایش باعث اجرای هر چه بهتر این برنامه شدن.

۵ – چالش بعدی هزینه های بالای برنامه بود: کرایه هیوندا برای ۷ روز، کرایه نیسان برای حمل وسایل اضافی از نیور به سوباتان و از سوباتان به لیسار، هزینه راهنما برای ۲ روز ، پرداخت حق بیمه مسیولیت برای هر نفر و هزینه های غیر قابل پیش بینی.

۶ – و در اخر، مسیر پیمیایش سوباتان به لیسار:این مسیر بکر و وحشی کاملا  متروکه و ناشناخته است طوری که کمترین اطلاعات به دست امده از این بخش برنامه بود.مسیری سراسر جنگلی و پر از راه های فرعی گمراه کننده.در بخشهایی از مسیر هیچگونه پاکوبی نیست.وجود چشمه های اندک اب در مسیر، طولانی بودن مسیر (۲۲ کیلومتر)،زیستگاه طبیعی حیوانات وحشی و درنده، همگی باعث شده که این مسیر بکر و هیجان انگیز در بین گروه های طبیعت گردی کمتر طرفدار داشته باشد و اجرای این برنامه فقط از عهده گروه های نسبتا حرفه ای کوهنوردی با افراد اماده و تجهیزات کامل، بر می اید.

 

گزارش اجرای برنامه و عملکرد گروه:

پس از بررسی تجهیزات و امادگی جسمی لازم برای اجرای برنامه، روز یکشنبه مورخ ۹ اردیبهشت ساعت ۱۶  در محل چهارراه باغملی گرد هم امدیم و پس از امضای توافقنامه سفر، رسما برنامه را شروع کردیم.

مسیر سفر به سمت تهران- کرج- زنجان-اردبیل و در نهایت دریاچه نیور است.طی مسافتی حدود ۱۷۰۰ کیلومتر  که ۲۸ ساعت طول کشید سرانجام به محل کمپ دریاچه میرسیم.به سرعت کمپ خود که شامل ۶ چادر ۲ نفره است  را برپا میکنیم.هوا نسبتا سرد است و نیاز به لباس گرم و کلاه احساس میشود.شام مختصری خورده و پس از مدت کوتاهی همگی افراد تقریبا بیهوش میشویم. طبیعت زیبای دریاچه،چمنزارهای سرسبز و پوشیده از گلهای داوودی و شقایق،کوه هایی که با قله های برفی دور تا دور دریاچه را در بر گرفته و…همگی چشم اندازهایی بودند که تا قبل از ان فقط در عکسها و فیلمهای انیمیشن دیده بودیم.صبح روز سه شنبه با صدای زنگوله گوسفندان  از خواب بیدار میشوم.از چادر که بیرون می ایم لحظه ای درنگ میکنم قدرت تخیلم تا قبل از ان چنین مناظر فوق العاده ای را متصور نشده بود.گویی به سرزمین ناشناخته ای قدم گذاشته ام.بقیه افراد کم کم از خواب بیدارشده و با دیدن مناظر اطراف تمام خستگی مسیر را از جسم خود دور میکنند.راهنمای تیم اقای جلیلی به همراه یک دستگاه نیسان و راننده  از راه میرسند و به جمع ما ملحق میشوند.پس از صرف صبحانه در کنار  ساحل زیبای دریاچه مشغول جمع کردن وسایل میشویم .عکسهایی به یادگار میگیریم، کوله هارا بسته و راهی مسیر بهشت میشویم.

با پیشنهاد راهنما و نظر دوستان بخش ابتدایی مسیر را سوار بر نیسان شده و دریاچه را دور میزنیم.شیب تند سربالایی را به سمت سوباتان طی میکنیم. در محلی که به گفته راهنما مرز استان اردبیل و گیلان است بارش باران شروع شده، پانچو ها را به تن میکنیم.

هوا بسیار متغیر است لحظه ای باران، لحظه ای تگرگ و  گاهی مه را تجربه میکنیم زیبایی های مسیر هرلحظه مارا متعجب و شگفت زده میکند.با عبور از دامنه های شیب دار و عبور از کنار عشایر ایل شاهسون اردبیل  کم کم ییلاق سوباتان  در زیر مه خودنمایی میکند.سرمست از هوای خنک کوهستان و باران بهاری، شیب های انتهایی مسیر را باسرعت طی میکنیم.ساعت حدود ۴ عصر است که به سوباتان میرسیم ییلاقی محصور در دامنه های سرسبز ارتفاعات تالش.در نگاه اول، مهمان نوازی مردم این روستا نظر مارا به خود جلب میکند. با عبور از میان بازار سنتی سوباتان و گذر از مراتع سرسبز و پوشیده از گلهای رنگارنگ،سرانجام به محل مورد نظر برای استراحت،صرف نهار و شب مانی میرسیم.خانه ای ویلایی با کلیه امکانات رفاهی و اقامتی که از قبل و با هماهنگی اقای جلیلی رزرو شده بود.پس از کمی استراحت و صرف نهار،گشتی در روستا میزنیم و با فرهنگ و اداب و رسوم این منطقه بیشتر اشنا میشویم.در نهایت اولین برنامه از چهارگانه  سفر به خوبی هر چه تمام تر به پایان میرسد.

 

امروز چهارشنبه است، هوا خنک و کمی ابریست.مهمترین بخش برنامه را پیش رو داریم.حرکت از سوباتان به سمت لیسار.مسیری که روزگاری عشایر دلیر این منظقه از ان برای کوچ های فصلی استفاده میکردند ولی امروزه کاملا متروکه شده و به جزدر بخشهایی از ابتدای مسیر، هیچ رفت و امدی در ان صورت نمی گیرد.پس از جمع کردن وسایل و بستن کوله ها، مشغول صرف صبحانه ای می شویم که خانواده محترم جلیلی تدارک دیده اند. همه چیز اینجا بوی تازگی و طراوت میدهد. در چمن زار ویلا در حالی که از صبحانه محلی و تازه لذت میبریم،راهنمای برنامه توضیحاتی راجب مسیر و سختیهای پیش رو میدهد.از طولانی بودن مسیر که تقریبا ۲۲ کیلومتر است و شیبهای رو به پایین که تمامی ندارد.از وجود حیوانات وحشی و دیگر مشکلات  غیر قابل پیش بینی.این توضیحات ذره ای از انگیزه و شور و شوق بچه ها را برای پیمایش این مسیر جنگلی کم نمیکند.کوله هارا به دوش میکشیم و اخرین عکس یادگاری در سوباتان را گرفته و با خانواده محترم جلیلی و ییلاق زیبای سوباتان خداحافظی میکنیم.به دلیل مسیرهای انحرافی زیاد در مسیر با صلاح دید راهنمای برنامه دو نفر از افراد محلی  برای اطمینان بیشتر با ما همراه میشوند. اقای جلیلی با اطلاعات دقیقی که از منطقه ومسیردارند،در محل هایی که نیاز به توضیح هست لحظه ای تیم را متوقف کرده ومارا با ان محل  وداستان خاصش اشنا میکند.اولین جایی که میرسیم،چمن زاریست وسیع با چشم اندازی بی نظیر از کوه ها و دره های عمیق به اسم (پهینی) که به دلیل عبور زیاد گوسفندان و تجمع پهن در این محل به این اسم نامگذاری شده است. پس از ان شیب ملایمی به سمت پایین  را سر میگیریم تا به مکانی به اسم (الچالق) برسیم. یک پارک جنگلی سراسر پوشیده از درختان الوچه جنگلی.هوا رفته رفته گرم میشود و خنکای نسیم کوهستان جای خودشو به هوای شرجی و رطوبت خاص جنگل میدهد.وارد جنگل انبوهی از درختان،کاج-سرو –راش – افرا و…شده ایم.بعد از کمی پیمایش در دل جنگل به مکانی به نام(بلت گوهی) میرسیم .جایی که در روزگار قدیم دروازه ی سوباتان قرار داشت.در این محل یک قبر قدیمی نظرمان را جلب میکند که به گفته راهنما یک قبردسته جمعی است و به دلیل وجود عتیقه و اجناس قیمتی مدفون در انها،توسط افراد سود جو به کلی نابود شده و حتی استخوان های مردگان در اطراف قبر پراکنده شده اند.پس از عبور از دروازه سوباتان رسما وارد جنگلهای لیسار شده ایم. درجه حرارت هوا بیشتر میشود و شیب مسیر نیز به سمت پایین رو به افزایش است .وجود چشمه ای خنک و گوارا در مسیر،جان تازه ای به افراد تیم می بخشد این مکان (زری)نام دارد. مسیر جنگلی انبوه به سمت رودخانه لیسار ادامه پیدا میکند.(مریم گوشن) نام محلی است که پهلوان  شیرزنی به نام مریم  در ان با دو پهلوان مرد کشتی میگیرد  و در این نبرد سربلند میشود.در اینجا یعنی (مریم گوشن)استراحتی کوتاه میکنیم وبه راه خود ادامه میدهیم.طبیعت زیبای منطقه هر لحظه مارا شگفت زده میکند.گاهی جنگل و درختان سر به فلک کشیده گاهی چمن زارهای پوشیده از گل.کم کم صدای غرش رود خانه لیسار به گوش میرسد کمی بعد از ان صدای غرش اسمان و رعد برق که باعث میشود به سرعت پانچو ها را به تن کنیم.ریزش باران در جنگل تجربه ای فراموش نشدنی است وبعضی افراد از جمله خودم ترجیح میدهیم بدون استفاده از پانچو به راه خود ادامه دهیم.شدت باران بیشتر شده که به رودخانه خروشان لیسار میرسیم از یک پل چوبی با احتیاط عبور میکنیم ودر ان سمت رود مکانی را برای استراحت و صرف نهار انتخاب میکنیم. زیر باران نهار مختصری میل میکنیم و باز راه خود را  در جنگل از سر میگیریم. حدود ۲ ساعت  پس از صرف نهار به اولین نشانه های تمدن میرسیم.کلبه ای چوبی و مزرعه برنج به همراه چند اسب که مانند یک تابلوی نقاشی خیره کننده لحظه ای گروه را  به توقف و سکوت واداشت. به مناطق روستایی لیسارمیرسیم.تا  شهراندکی فاصله است با پیشنهاد دوستان  و هماهنگی راهنما ادامه مسیر را با  ماشین شخصی طی میکنیم و سرانجام به شهر ساحلی و زیبای لیسار میرسیم . از راهنمای برنامه اقای جلیلی،خداحافظی میکنیم و اینگونه دومین و مهمترین بخش برنامه به پایان میرسد.

 

طبق برنامه ریزی انجام شده، پارک جنگلی و ساحل گیسوم که سومین بخش برنامه است برای برپایی کمپ شبانه انتخاب میشود.مسیر دسترسی به این ساحل زیبا از میان درختان در هم تنیده جنگل گیسوم است . بار دیگر این طبیعت زیبا و شگفت انگیز است که همه را غافلگیر میکند مگر ما یک روز کامل در جنگل لیسار نبودیم؟ پس چرا با دیدن جنگل گیسوم این همه ذوق زده شدیم؟ وجود جاده ای باریک در میان انبوه درختان روستای دیناچال  باعث خلق منظره ای شده بود که قدرت بیان از هر بیننده ای را سلب میکرد.تونلی از انبوه  درختان که حتی در تابش افتاب ظهر کاملا تاریک است.به محل کمپ ساحلی میرسیم  هوای مطبوعیست.به سرعت کمپ خود را برپا میکنیم و پس از صرف شام (ماهی کبابی )روز چهارشنبه به اتمام میرسد.صبح پنچشنبه پس از بیدار شدن و صرف صبحانه کمی در ساحل دریایی خزر به گشت و گزار میپردازیم و به سمت پارک جنگلی گیسوم به راه میفتیم.در ابتدای مسیرپیاده روی، از ماشین پیاده شده و ساعاتی را به قدم زدن و گرفتن عکسهای  یادگاری میپردازیم.پس از این پیاده روی لذت بخش سوار مینی بوس شده و به سمت اخرین بخش سفر به راه میفتیم.

 

چهارمین و اخرین قسمت برنامه بازدید از قلعه تاریخی رود خان در شهر فومن است که تا اخرین لحظات هیچکس از این برنامه خبر نداشت و به عنوان سورپرایز برنامه ریزی شده بود.ساعت ۱ عصر روز پنجشنبه به روستای رودخان میرسیم .مسیر دسترسی به این قلعه را  ۱۰۰۰ پله سنگی تشکیل میدهد که از میان درختان تنومند جنگلی به صورت مارپیچ عبور میکند.پس از ۲ ساعت بالا رفتن از پله های سنگی مسیر، به ورودی قلعه در ارتفاع ۷۱۵  متری از سطح دریا میرسیم.عکسهایی به یادگار میگیریم و به سمت پایین به راه میفتیم.در مسیر بازگشت ساعاتی را در فومن توقف میکنیم و به خرید و صرف شام میپردازیم.شهر رودبار انتخاب بعدی گروه برای برپایی کمپ شبانه است.

 

روز جمعه و اخرین روز سفر است.به جز توقفی کوتاه در نزدیکی کاشان برای نهار و ساعتی برای استراحت و صرف شام در مکانی دیگر مابقی ساعات روز شب در مینی بوس سپری شد.و در نهایت روز شنبه ساعت ۹ به کرمان میرسیم و این برنامه به پایان میرسد.

 

تشکر میکنم از همه افراد شرکت کننده در این برنامه (ارش افشار، توحید دیلمی، عرفان طهماسبی، مریم حسینی، بهاره مرزبان، پریا پدرام، مهدیه نکویی، الهه رییسی، سمیرا سیدی، نداسنجری، مهشید جهانتیغ)

و تشکر میکنم از ارش افشارعزیز سرپرست گروه کوهنوردی مهرگان که در اجرای این برنامه از هیچ تلاشی دریغ نکرد.

کروکی مسیر :

1 2

IMG_20160610_205620

دریاچه نئور

IMG_20160610_210337 IMG_20160610_210613IMG_20160610_210758 IMG_20160610_211038 IMG_20160610_211641 IMG_20160610_211756

مسیر نئور به سوباتانIMG_20160610_211927 IMG_20160610_212150 IMG_20160610_212332 IMG_20160610_212527 IMG_20160610_212701

دورنمای سوباتان و بارش تگرگ و بارانIMG_20160610_212918 IMG_20160610_213117 IMG_20160610_213444IMG_20160610_213702

شروع حرکت از سوباتان به سمت جنگل

IMG_20160610_213944 IMG_20160610_214251 IMG_20160610_214351 IMG_20160610_214437 IMG_20160610_214512 IMG_20160610_214833 IMG_20160610_214924 IMG_20160610_215044 IMG_20160610_215620 IMG_20160610_215847 IMG_20160610_220104 IMG_20160610_220223 IMG_20160610_220814 IMG_20160610_221008 IMG_20160610_221148

پارک جنگلی گیسوم 

IMG_20160610_221335

قلعه رودخان

IMG_20160610_221426 IMG_20160610_221709

 

 

 

 

 

 

4 thoughts on “گزارش جنگل نوردی و طبیعت گردی

  1. درود.محمد حسین صیادی عزیز تلاش برای هرچه بهتر برگزار شدن برنامه جنگل نوردی به ثمر نشت و خاطرات خوبی برای اعضای شرکت کننده بر جای گذاشت که تا اخر عمر با شادی ان را یاد خواهند کرد. من و اعضای هییت مدیره شاهد برنامه ریزی ها،تلفن ها، هماهنگ کردن های شما با اعضا،تعاو نی ها و ماشین داران ،بیمه،راهنما ها ،هییت های اردبیل و رشت، مردم محلی و … در ماههای اخیر برای برنامه شمال بوده ایم و برنامه ای بهتر از این نمی توانست باشد..انشالله که همیشه شاد باشی.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت وارد کنید: *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif