17

گزارش کوهنوردی هزار

Posted on Posted in گزارش ها

تاریخ : ۱۵و ۱۶ بهمن ماه ۹۴

سرپرست برنامه : آرش افشار

تیم : آرش افشار – محمدحسین صیادی – شهریار امینی زاده – بهاره مرزبان

عملکرد تیم :

صبح روز پنج شنبه ساعت ۷:۲۰ علی رغم هوای کاملا ابری و مه زیاد از کرمان به سمت راین روانه شدیم. در جاده ماهان با بارش برف و یخزدگی جاده روبه رو شدیم که ماموران راهداری مشغول رسیدگی به آن بودند.

خلاصه با علم به اینکه هوا در روز جمعه که ما قصد صعود داریم کاملا صاف و آفتابی خواهد بود به راه خود ادامه دادیم. با هماهنگی مثال زدنی که همیشه از آقای افشار در برنامه ها سراغ داریم مستقیم به سمت مرکز هلال احمر امداد کوهستان راین رفتیم تا صبحانه را مهمان دوستانمان باشیم.در راین هوا فوق العاده سرد و وزش باد بسیار سنگین بود که ما را کمی از بابت سرما و بادی که در کوهستان منتظرمان است نگران کرد.

بعد از صرف صبحانه در جمع گرم امدادگران کوهستان راین کلیات برنامه خود را با آن ها در میان گذاشتیم و به سمت آبشار رفتیم.

برف از پای آبشار شروع می شد و ما را برای صعود ذوق زده می کرد بنابراین عکسی در لحظه استارت برنامه گرفتیم و حرکت کردیم.

1

از مسیر و پاکوبی که هنوز مشخص بود و برف آن چنان آن را نپوشانده بود به سمت جانپناه هزار ادامه دادیم. برخلاف تصورمان هوا در ارتفاع خیلی آرام تر از راین بود و به راحتی از مسیر زیبای رودخانه حرکت می کردیم.

ساعت ۱۳ به جانپناه رسیدیم و برفهای پشت در و پله جانپناه را تخلیه کردیم. کوله کشی که تا این نقطه انجام شد در نهایت سنگینی یک کوله کشی زمستانه بود. تجهیزات زمستانه از جمله کفش سنگین، چادر ، چهار وعده غذا، کیسه خواب، تجهیزات فنی از جمله کرامپون و کلنگ و لباس های پر و اضافه ، کپسول گاز و …  فشار مضاعفی به کمر و شانه هایمان آورده بود و با بوران و مه شدیدی که کمی بالاتر از جانپناه را در بر گرفته بود متقاعد شدیم که پیش تر نرویم و شب را همانجا استراحت کنیم.

2

با ساعتی خواب خستگی کوله های سنگین را زمین گذاشتیم و مشغول آماده کردن شام شدیم که صدای پای همنوردان گروه اماوند در تاریکی به گوشمان رسید. ساعت خوشی به خوردن سوپ و گفتگو گذشت .

3

ساعت ۴٫۵ صبح بیدار شدیم صبحانه خوردیم و ساعت ۵٫۵ تیم ۴ نفره ما با هدلایت از جانپناه به بالا رفت. شیب تند بعد از جانپناه را آرام طی نمودیم. ساعتی بعد پشت سرمان تیم اماوند را می دیدیم. برف گاهی تمام یخ زده و گاهی پودری با حجم زیاد و گاهی کم و سنگلاخی بود و دائما بین زدن یا نزدن کرامپون  مردد میشدیم. این یک دست نبودن مسیر هم سرعت مان را گرفته بود هم کلافه مان کرده بود.

جالب این بود که از باد تند و هوای خراب هیچ خبری نبود. آسمان حتی تکه ای ابر نداشت و رنگ آبی غلیظ و خالصش حس خوبی از صعود به ما میداد.

4

تیم با سر قدم محمدحسین صیادی با سرعت مسیرها را یکی پس از دیگری پشت سر میگذاشت و گاهی اینجانب عقب می افتادم و نیاز به استراحت های متعدد داشتم. نرسیده به تاج خروس همنورد عزیز خانم یوسفی پور به ما نزدیک شدند و همراه هم به تاج خروس رسیدیم و کنار صخره معروف تاج خروس زیر آفتاب گرم استراحت کردیم.

تیم مهرگان با هدف شب مانی و هم هوایی پیش از صعود دماوند پا به هزار گذاشته بود و شب قبل به دلیل هوای برفی و بوران از شب مانی قله و حتی شب مانی در نزدیک تاج خروس باز ماندیم. نظر سرپرست این بود  در صورت صعود به قله و طولانی شدن برنامه به دلیل اینکه ۳روز دیگر عازم دماوند هستیم زمان لازم برای ریکاوری و بازسازی بدن نخواهیم داشت بنابراین تیم سه نفره را همانجا متوقف و آقای امینی زاده که قصد دماوند نداشتند به همراه خانم یوسفی پور به صعود ادامه دادند. منتهی ساعتی بعد از بالا رفتن از تپه های روبرو مجدد به دلیل اجتناب از فرارسیدن شب و تاریکی در کوهستان زمستانی دستور برگشت داده شد و تا دوستان به ما برسند دو تن دیگر از تیم اماوند هم به تاج خروس رسیدند و بعد از گرفتن عکس دسته جمعی تیم مهرگان،  تیم ۳ نفره اماوند را که ظاهرا قصد صعود داشتند ترک گفت و به قله بلند هزار پشت کرده و به پایین سرازیر شدیم.

5 6 7 8

مسیر خسته کننده بازگشت زمانی قابل تحمل خواهد بود که طعم شیرین صعود و شوق دیدن عکس هایی که روی قله گرفتی تو را به پایین می کشاند منتهی برنامه های آماده سازی دماوند که گاهی رنگ استقامت، گاهی  هم هوایی و گاهی آموزش به خود می گرفت باعث شده بود  هدف دیگر فتح قله و اضافه شدن یک عکس به آلبوم عکس ها نباشد و فقط شوق و چالش دماوند دو ماه کامل ما را از این کوه به آن کوه می کشاند. و این صعود خسته کننده با کوله های کذایی آخرین دستگرمی ما بود.

9

مسیر سنگلاخی که با برف و یخ مخلوط شده بود اصلا مسیر دلپذیری با آن کفش های سنگین نبود.

10 11

خیلی زود به جانپناه رسیدیم هوا عالی بود تا جایی عالی که ناهار را در ایوان جانپناه با دوستانمان خوردیم و کم کم با حوصله خستگی در کردیم و کوله ها را بستیم. پشت سرمان گروه اماوند هم رسیدند و بعد از گرفتن آخرین عکس ها دست در دست رودخانه دادیم و به سمت آبشار حرکت کردیم.

15 16 17

14

کوله ها امانمان را بریده بود و این کاملا در چهره ها مشخص بود بنابراین حیف مان آمد از این قیافه ها عکس نگیریم.

18

 

بعد از برنامه به سمت پایگاه هلال احمر رفتیم و باز مورد لطف عزیزان زحمت کش امداد کوهستان قرار گرفتیم و چای لیوانی داغی در جمعشان میل نمودیم. دوستانی که زحمت ها و از خودگذشتگی هایشان در زمستان امسال نیاز به توضیح ندارد. امیدواریم این دوستان فقط برای آماده سازی و صعود به سمت کوهستان روانه شوند.

12

گزارش : مرزبان

 

 

 

 

2 thoughts on “گزارش کوهنوردی هزار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت وارد کنید: *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif