mtqxmtuynjgxnzcwmtawnde5

اینو یاد بگیر : کارگاه سنگنوردی با طناب

Posted on Posted in آموزش و طرح درس

با زدن کارگاه  به وسیله طناب ، ابزار کمتری حمل کنید!

آیا تا به حال اتفاق افتاده که موقع صعود متوجه بشید  آخرین اسلینگی که همراه داشتین رو  داخل  شفت انداختید ، آخرین کوئیک دراو  توی فرند مونده یا انتهای طناب تون دور یک عوارض طبیعی گیر کرده باشه ؟

یک راه حل ساده

برای یک طول طناب بلند، مسیرهای تراورسی، یا هر زمان که  اسلینگ کم دارید، زدن یک کارگاه  مطمئن، اون هم  فقط با استفاده از طناب، یک مهارت ارزشمند به حساب میاد.

خیلی از سنگنوردان بخاطر وجود ابزار های مخصوص کارگاه ، به یادگیری و استفاده از  این تکنیک تمایل ندارند. اما بلد بودنش واقعا  از هدر رفتن انرژی تون جلوگیری میکنه. خیلی سریع و راحته. یعنی اینکه ابزار کمتری به هارنس میبندید  و خب طبیعتا با وزن کمتری هم صعود میکنید. قبل از هرچیز ، چند ویژگی کارگاه های طنابی رو مرور میکنیم .

کارگاه طنابی رو  بشناسید

کارگاه های مدرن به شکلی موازنه و تقسیم نیرو  میشن که اگر هر قسمت از اونها از دست رفت و باز شد به بقیه میانی ها شوک و ضربه اعمال نشه. برای ایجاد این توازن به طناب اضافی زیادی احتیاج است و در طول های بلند همیشه مشکل کم آمدن طناب رو باید مد نظر داشت. و این یعنی هر زمان که میخواید طناب رو گره بزنید باید روی گیره هزار و بزرگی کاملا مستقر بشید. پایه و اساس کارگاه خوب چیزی جز یک بولت پیچ شده درون سنگ گرانیت ، یک فرند که بین سنگی محکم، به خوبی جا رفته باشه، یا یک شفت مطمئن در جای مناسب خودش نیست. خوشبختانه در مسیرهای معمول و سنتی ابزارهای حمایت تنوع زیادی دارند و هر جا که  احساس کردید شفت محکم نشده ، پین ها مناسب نیستند یا فرند به درستی جا نرفته،  بهتره که مسئله توازن و تقسیم نیرو  رو توی قسمت به قسمت کارگاه تون رعایت کنید.

در صعودهای کرده ای و زمانی که صعودکننده سر طناب تعویض میشه کارگاه های طنابی بهترین گزینه هستند. منتهی زمانی که صعود کننده سرطناب تعویض نمیشه  و گره طنابی روی کارگاه زدید حمایت لحظه ای پیچیده و سخت میشه. علاوه بر این فرار از حمایت  و حمایت های دینامیک در کارگاه های طنابی خیلی  مشکله. بنابراین  وقتی میخواید تصمیم بگیرید کارگاه طنابی بزنید یا بجاش دو سه تا اسلینگ و خود حمایت بیشتر همراه تون بردارید این نکته رو هم در نظر بگیرید.

گاهی کارگاه طنابی فاقد یک نقطه اتکای اصلی ست و صعودکننده سر طناب مجبوره با اتصال به یک نقطه ثابت و اصطلاحا تغییر مسیر (redirect)  از حمایت نفر دوم خارج بشه. اما اگه طناب به اندازه کافی داشته باشید میتونید یک نقطه تقویت شده برای این سیستم تعریف کنید و به وسیله اون یک سیستم حمایت پویا  برای صعود سر طناب بسازید و از حمایت ثانویه خارج بشید.

کارگاه یوسمیت :

mtqxmtq1otu5mzqxmtcyndiw

 

سریعترین راه برای  ساختن کارگاه، زدن چند تا گره خود حمایت پشت سر هم و اگه طناب کافی دارید اضافه کردن یک گره هشت به حلقه طناب به عنوان نقطه تقویت شده کارگاه است . این کارگاه معمولا به اسم کارگاه یوسمیت شناخته میشه. این سیستم سرعتی به ابزار کمی نیاز داره و بخاطر گره خودحمایتی که داره، بعد از ایجاد وزن به راحتی باز بشه. اما دقت کنید که ابزارهای میانی که استفاده میشه بایستی با کیفیت باشند. کارگاه باید حداقل از سه قسمت و سه نقطه اتکا و با ترکیب شفت ، فرند یا هر میانی محکم دیگه تشکیل شده باشه . اگر به هر کدوم از میانی ها خیلی مطمئن نیستید تعداد قسمت های کارگاه رو از سه تا بیشتر کنید. برای امنیت بیشتر از کاربین پیچ برای همه ی قسمتهای کارگاه استفاده کنید و مطمئن بشید که گره خودحمایت روی لبه مناسب و دور از دهنه کارابین محکم شده باشه.

  • بعد از گره هارنس تون ، با اولین قسمت طناب یک گره خودحمایت به نقطه اتکای اول کارگاه بزنید.
  • از ادامه طناب از قسمت اول با یک خودحمایت دیگه به نقطه اتکای دوم وصل بشید. طناب اضافه بین ابزارها و قسمت های کارگاه رو جمع کنید که اگر هر قسمت از کارگاه از دست رفت و باز شد شوک اضافه به قسمت بعدی اعمال نشه.
  • بین قسمت دوم و سوم کارگاه طناب اضافه برای زدن گره هشت در حلقه بذارید و بعد گره خودحمایت رو به کارابین سوم بزنید. حالا  گره هشت رو در حلقه ایجاد شده بزنید و به عنوان نقطه تقویت شده کارگاه استفاده کنید.  از این گره هشت اضافه میشه برای خارج شدن از حمایت نفر دوم و تغییر جهت استفاده کرد یا باهاش یک ابزار حمایت خود قفل شونده تشکیل داد.
  • گره ها رو جوری تنظیم کنید که نقطه اتکای تقویت شده ای که ساختیم ( گره هشت) بین گره خودحمایت دوم و سوم با در نظر گرفتن تقسیم نیروی شوک قرار بگیره.

کارگاه گره خودحمایت:

mtqxmtq1otu5mzqxmjm3otu2

 

این ساده ترین کارگاه طنابی ست. با سرعت باور نکردی زده و باز میشه و به حداقل میزان طناب احتیاج داره.

  • طناب متصل به هارنس رو به اولین نقطه حفاظتی گره خود حمایت بزنید.
  • بدون هیچ طناب شل و اضافه ای  یک گره خود حمایت دیگه به نقطه دوم بزنید تا از ایجاد شوک احتمالی جلوگیری کرده باشید.
  • سومین گره خودحمایت رو هم به سومین نقطه بزنید.

با این ترکیب کارگاهی شما بایستی از حمایت نفر دوم خارج بشید و فورا کوئیک دراو یا کارابین رو توی محکم ترین نقطه حمایت که در دسترس هست بندازید و در واقع ایجاد یک تغییر جهت (Redirect) و حمایت ثابت نیاز دارید.

کارگاه دو بولتی :

یک کارگاه طنابی بسیار ساده دیگه که فوق العاده سریعه اما فقط با دو عدد بولت مطمئن ایجاد میشه.

  • خودتون رو با گره خودحمایت به اولین بولت وصل کنید.
  • دومین گره خودحمایت به بولت دوم بزنید. این بار کمی طناب اضافه بذارید.
  • با طناب اضافه ای که گذاشتید یک گره هشت بزنید و با تنظیم دو گره خودحمایت گره هشت رو جوری بین دو بولت قرار بدید که سیستم تقسیم نیرو رعایت بشه.

حالا یک نقطه تقویت شده دارید که میتونید باهاش یک ابزار حمایت خود قفل شونده تشکیل بدید یا به عنوان تغییر مسیر (redirect) و آزاد شدن از حمایتچی ازش استفاده کنید.

 کارگاه گره هشت تنظیم شونده:

برای ابزار و کارگاه هایی که به تقسیم وزن بیشتری نیاز دارند از گره هشت تنظیم شونده استفاده کنید. این گره طناب زیادی لازم داره و احتمال داره در انتهای صعودهایی با طول بلند مشکل ایجاد کنه و شما مجبورید که با زدن یک تغییر مسیر (redirect) از حمایت آزاد بشید (بدون ابزار حمایت در صعود سر طناب) . مزیت این گره اینه که  همه قسمت های کارگاه حمایت رو نزدیک به هم و متمرکز نگه میداره.

mtqxmtuynjc2otm4mjyymjex

مقداری طناب از جلوی هارنس تون بگیرید.یک گره هشت با یک حلقه بزرگ  بزنید. اگه اجزای کارگاه از هم فاصله دارند حلقه تون رو بزرگتر بگیرید.

mtqxmtuynjc5mzu0mtgxmze1

نوک حلقه ای که ساختید رو دوباره از داخل گره برگردونید. جوری که  یک سمت گره یک حلقه و سمت دیگه دوتا حلقه (خرگوشی)  داشته باشید.

mtqxmtuynjgxnzcwmtawnde5

حالا حلقه ها را تنظیم کنید هر کدوم رو توی یک نقطه اتکای کارگاه بندازید. اگه ابزار ها از هم فاصله داشتند میشه با یکم زرنگی از اونطرف گره بهش طناب اضافه کرد تا کاملا اندازه بشه و در آخر گره رو سفت کنید.

 

منبع : www.climbing.com

ترجمه : بهاره مرزبان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت وارد کنید: *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif