۲

۱۵ قله بلند دنیا

Posted on Posted in اعلانات

۱۵ قله بلند دنیا

حداقل ۱۰۰ کوه با ارتفاع بیش از ۷۲۰۰ متر از سطح دریا وجود دارند که همه آنها در آسیای مرکزی و آسیای جنوبی واقع شده اند. در لیست زیر، ما به ۱۵ قله بلند در جهان اشاره خواهیم کرد.

۱-   اورست

۱

اورست بلندترین کوه در جهان می باشد. نام آن توسط سر جورج اورست انگلیسی، جغرافی دانی که در قرن ۱۹ در هند بر روی این قله به مطالعه پرداخت تعیین و فراگیر شد. این کوه در مرز بین نپال و تبت واقع شده است. ارتفاع آن ۸۸۵۰ متر می باشد که به اندازه بلندای ۱۷ برج تایپه است. اورست به عنوان رویای مقدسی برای همه کوهنوردان می باشد. هرسال با وجود همه خطرات و هزینه های بالا، صدها نفر از مردم سعی فتح این کوه را دارند.

۲-   K2

۲

قله K2، واقع شده در خاک پاکستان ، با ارتفاع ۸۶۱۱ متر بعنوان دومین کوه بلند جهان جای دارد. با توجه به صعود بسیار دشواری که این کوه دارد، بسیاری از کوهنوردان لقب کوهستان وحشی را به آن داده اند. این کوه دارای آمار مرگ وحشتناکی می باشد ، چرا که طی بررسی ها از هر ۴ نفر کوهنورد صعود کننده به سمت قله، یک نفر به کام مرگ کشیده می شود.

۳-   کانگچن جونگا

3

کانگچن جونگا، سومین کوه بلند جهان است.در زبان نپالی، کانگچن جونگا به معنی “پنج گنج برفی” می باشد، دلیل نامگذاری این است که این کوه دارای ۵ قله می باشد و  به اعتقاد بومیان و محلی های این منطقه هر کدام از این ۵ قله نماینده یکی از خدایان می باشند که شامل، خدای طلا، نقره، گوهر، بذر و کتاب مقدس است. ارتفاع و بلندای این قله ۸۵۸۶ متر است. کانگچن جونگا در مرز بین نپال و ایالت سیکیم هند واقع شده است.

۴-   لوتسه

4

این کوه از سمت جنوب به اورست متصل می باشد. ارتفاع آن از سطح دریا ۸۵۱۶ متر می باشد و موقعیت آن در مرز بین چین و نپال می باشد. اولین تلاش برای صعود این قله در سال ۱۹۵۵ بوده است که این اکسپدیشن توسط نورمن دایرن فورث(Norman Dyhrenfurth) صورت پذیرفت. اعضاء آن برنامه شامل دو اتریشی، دو نفر سوئیسی و سه آمریکایی بودند. همچنین این اکسپدیشن اولین برنامه ای بود که آمریکائیها در آن شرکت داشتند.

۵-   ماکالو

5

کوه ماکالو، که به عنوان کوه سیاه بزرگ یا غول سیاه نیز شناخته می شود. ارتفاع آن ۸۴۶۲ متر می باشد و بعنوان پنجمین کوه بلند دنیا است.این کوه ساخته شده از توده قابل توجهی گرانیت سرخ و تیره می باشد که به همین دلیل سزاروار و برازنده چنین القابی است. ماکالو در بین قلل ۸۰۰۰ متری به عنوان یکی از سخت ترین ها می باشد و نیز بعنوان سخت ترین کوه در جهان برای صعود می باشد.

۶-   چوآیو

6

چوآیو ششمین کوه مرتفع دنیا با ارتفاع ۸۲۰۱ متر از سطح دریا می باشد.موقعیت آن در هیمالیا و در منطقه مرزی بین کشور های نپال و چین و حدود ۲۰ کیلومتری غرب کوه اورست می باشد.لقب این کوه الهه فیروزه است. اولین تلاش برای صعود این کوه در سال ۱۹۵۲ و توسط یک گروه اعزامی از بریتانیا بوده است. برای این که تیم قصد صعود به قله اورست در سال بعد را داشتند، صعود به این کوه بعنوان تمرین و به نوعی گرم کردن به حساب می آمد. اما اولین صعود رسمی که به صورت اکسپدیشن صورت گرفته در تاریخ ۱۹ اکتبر ۱۹۵۴ بوده و توسط یک تیم اتریشی انجام شده است.

۷-   دائولاگیری

7

توده عظیم دائولاگیری به طول ۱۲۰ کیلومتر، از سمت غرب رودخانه کالیگانداکی (kaligandaki) به سمت بری(Bhrei) کشیده شده است.این توده در شمال و جنوب غربی توسط شاخه ای از بری و در جنوب شرقی توسط میاگدی کولا(myagdi khola) محصور شده است. این کوه با ارتفاع ۸۱۶۷ متر در رتبه هفتم میان ۱۴ قله بالای ۸هزار متر جهان می باشد. این کوه در کشور نپال واقع گردیده و اولین بار در ۱۳ مه سال ۱۹۶۰ صعود شد. این اکسپدیشن توسط تیمی متشکل از سوئیس و اتریش با موفقیت به اتمام رسید. دائولا گیری در زبان سانسکریت بدین گونه می باشد که دالائو به معنی خیره کننده، سفید، و یا زیبا و گیری به معنی کوه آمده است. ولی در کل نام آن باید چیزی شبیه کوه خیرکننده معنی یابد.

۸-   ماناسلو

8

ماناسلو هشتمین کوه بلند جهان و در هیمالیا، کشور نپال ، بخش غربی مرکزی و در خطه مانسیری هیمال (mansiri himal) واقع شده است. کوهستان روح ، یکی از کوه هایی که هنوز به خوبی شناخته نشده است و در رتبه چهارم مرگبارترین کوهستان های دنیا جای گرفته است. ارتفاع این کوه از سطح دریا ۸۱۵۶ متر می باشد.

۹-   نانگا پاربات

9

نانگاپاربات نهمین کوه بلند جهان می باشد. این خطه در قسمت غربی هیمالیا و در اطراف دامنه رودخانه سند و در ناحیه جلگه های دبوچه (debouches) پاکستان است، درست در منطقه گلگت بلتستان(gilgit baltistan) پاکستان. نانگا پاربات همچنین با نام کوه کشنده نیز شناخته می شود، چرا که در نیمه اول قرن بیستم به عنوان مرگبارترین کوه برای صعود معرفی شده بود. ارتفاع این کوه ۸۱۲۶ متر است، هیبتی شگفت انگیز و واقعی. رخ جنوبی آن به طول بیش از ۴ کیلومتر از کمپ اصلی بزرگترین دیواره در جهان است.

۱۰-   آناپورنا

10

آناپورنا یک بخش از هیمالیا در شمال مرکزی نپال است که آناپورنای ۱ به ارتفاع ۸۰۹۱ می باشد. اضافه بر این قله، سیزده قله بالای ۷۰۰۰ متر و ۱۶ قله بالای ۶۰۰۰ متر در کنار این کوه وجود دارد.این نام در زبان سانسکریت به معنی “پر از غذا” است. خب، و چرا با این اسم وسوسه انگیز صدایش می زنند؟ به خاطر اینکه معمولا به نام الهه برداشت نیز نامیده می شود. این نام در آئین هندوها به خدای مطبخ نیز نامیده می شود. البته با وجود تعداد زیادی قله که در اطراف آن وجود دارد ، اما خطرناکترین آنها برای صعود آناپورنا می باشد.

۱۱-   گاشربروم ۱

11

گاشربروم ۱، که به نام قله مخفی یا K5 نیز شناخته می شود، یازدهمین قله مرتع بر روی زمین در موقعیت مرزی بین پاکستان و چین می باشد. گاشربروم ۱ قسمتی از رشته کوه عظیم گاشربروم می باشد که موقعیت آن در منطقه قراقروم هیمالیا است. به ادعای بسیاری گاشربروم را دیواره درخشان(shining wall) نیز می نمایند اما از آنجائیکه از طریق قله گاشربروم ۴ در همسایگی آن این قله نمای دیگری دارد به کوه زیبا نیز شهرت یافته است که معنی کلمه ای آن نیز گاشر به معنی زیبا و بروم به معنی کوه می باشد. از این رو در معنای واقعی آنرا کوه زیبا می خوانند. کوه زیبا یا گاشربروم۱ دارای ارتفاع ۸۰۸۰ متر از سطح دریا است.

۱۲-   برود پیک

12

برودپیک، همچنین به عنوان k3نیز شناخته شده است، دوازدهمین کوه بلند روی زمین است که ارتفاع آن ۸۰۵۱ متر می باشد. ترجمه تحت اللفظی برود پیک فایچان کانگری(faichan kangri) می باشد که این نام در میان مردم بالتی پذیرفته نیست.

۱۳-   گاشربروم ۲

13

گاشربروم ۲، سومین قله بلند در امتداد رشته کوه عظیم گاشربروم ، واقع در محدوده قراقروم هیمالیا است. این کوه برای اولین بار در ۷ ژوئیه ۱۹۵۶ در یک اکسپدییشن توسط یک تیم از کشور اتریش شامل fritz moravec، Josef larch و hans willenpart صعود شد.

۱۴-   شیشاپانگما

14

شیشاپانگما، که گُساینتان(gosainthan) نیز نامیده می شود چهاردهمین قله مرتفع جهان می باشد که ارتفاع آن ۸۰۱۳ متر است که در بین قلل ۸۰۰۰ متری در رتبه ۱۴ و آخرین قله ۸۰۰۰ متری است. با توجه به محدودیت اعمال شده توسط مقامات ملی چین ،این منطقه که بین تبت و چین قرار دارد، برای صعود نیز در رده آخرین ۸۰۰۰متری قراردارد.

۱۵-   گیاچونگ کانگ

15

گایچونگ کانگ نام کوهی در بخش ماهالانگور هیمال(mahalangur himal) از هیمالیاست و بلندترین قله بین چوآیو با ارتفاع ۸۲۰۱ متر و کوه اورست ۸۸۴۸ متر می باشد. این کوه در مرز بین دو کشور چین و نپال نهفته است. بعنوان پانزدهمین قله مرتفع در جهان که البته در بین قله های ۸۰۰۰ متری نیست ولی با ارتفاع ۷۹۵۲ متر بعد از ۸۰۰۰ متری های بلندترین قله جهان به شمار می رود.از این رو این کوه نیز به خوبی قله های ۸۰۰۰ متری دیگر به خوبی شناخته شده است.

مترجم : حجت کلانتری

تاریخ ترجمه : ۱۳۹۳/۱/۱۸

منبع: http://www.snowaddiction.org/2013/11/15-highest-peaks-in-world.html

15 thoughts on “۱۵ قله بلند دنیا

 1. درود به آقای کلانتری عزیز
  ممنون از ترجمه خوب و روانتون . قطعا مورد استفاده علاقه مندان به کوهنوردی قرار میگیرد . پیروز باشید

 2. درود
  ممنون از آقای کلانتری خیلی مطلب جالبی بود
  من اگه بخوام از بینشون یکی رو انتخاب کنم کوهستان روح رو صعود میکنم http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif
  البته اون کوه که پر از غذا بود هم خیلی فکرمو مشغول کردهhttp://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif

 3. ممنون از استاد کلانتری مطالب جالب و کاربردی بودن.تازه تصمیم گرفتم اسم پسر اولم ((گاشربروم۱)) ودومی(( گاشر بروم ۲)) بزارم.اگه دختر شد k2http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gifhttp://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif

 4. دروی
  مرسی از جناب کلانتری برای این ترجمه مختصر و مفید…شخصا وجه تسمیه اسامی خیلی از این کوهها رو نمی دونستم و استفاده کردم.امیدوارم تمام دوستان مهرگانی به قله های که آرزو دارن صعود کنند و صعود های موفقی د اشته باشند. منم یکبار دیگر بتونم برم هزار!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت وارد کنید: *
Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_bye.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_good.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_negative.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_scratch.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wacko.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yahoo.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cool.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_heart.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_rose.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_smile.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_whistle3.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_yes.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_cry.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_mail.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_sad.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_unsure.gif 
http://mehreganclub.ir/wp-content/plugins/wp-monalisa/icons/wpml_wink.gif